Gołdapski Fundusz Lokalny

Pieśni naszych ojców?

Opublikowano: poniedziałek, 02 lipiec 2012 20:38

Stowarzyszenie Głos Puszczy Rominckiej realizuje od połowy maja projekt "Pieśni naszych ojców". Rezultatem projektu będzie wydana płyta z tradycyjnymi pieśniami, będącymi jeszcze w pamięci mieszkańców gminy Dubeninki.

W maju jak i w pierwszym tygodniu czerwca kilka osób ze stowarzyszenia przeprowadziło rozpoznanie w terenie w poszukiwaniu śpiewaków, znających tradycyjne pieśni religijne
i świeckie. Podzieliliśmy się na dwie grupy, jedna zbierała informacje w Żytkiejmach
i okolicach, zaś druga grupa w Dubeninkach i okolicach.

W ciągu naszych poszukiwań okazało się, iż niestety wiele osób, które były znane jako dobrzy śpiewacy już nie żyją. Tym bardziej ucieszyło nas znalezienie indywidualnych śpiewaków, którzy znali jeszcze repertuar swoich rodziców, śpiewali na weselach i pogrzebach, jak również ten śpiew towarzyszył im w codziennym życiu.

W dniach 7.06 i 16.06 rozpoczęliśmy nagrania, początkowo na dyktafon by zorientować
się w repertuarze i dokonać pierwszej selekcji, a następnie na profesjonalnym sprzęcie, który umożliwi nam wydanie płyty. Nagrań dokonywał zaproszony do tej pracy etnomuzykolog Remigiusz Mazur-Hanaj z Warszawy. Dodatkowo staraliśmy się udokumentować naszą pracę fotograficznie i za pomącą krótkich filmików, pracowała nad tym Beata Walińska - fotograf
z Gdańska.

Czas biegnie nieubłaganie, a ludzie z roku na rok odchodzą. Jesteśmy zadowoleni, że udało nam się nagrać grupę śpiewaków pogrzebowych z Dubeninek i z Żytkiejm, zespół "Rominczanie", chór z kościoła w Dubeninkach, Jadwigę Krzyżewską (ur.1926r.) z Lenkupi, Annę Kozłowską (ur. 1950) z Rogajn, Annę Sajewską (ur.1923) z Dubeninek, Jadwigę Sawicką (ur. 1943 r.) z Dubeninek, Jadwigę i Stanisława Wronowskich z Barci oraz Jana Stasińskiego (ur. 1918 r.) z Żytkiejm. Obecnie trwają prace opracowujące nagrania?
Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu w ramach VII edycji programu "Działaj lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Gołdapskiego Funduszu Lokalnego jak również ze środków Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego.