Gołdapski Fundusz Lokalny

Ocalić od zapomnienia, oswoić z nowoczesnością, czyli w pokoleniowym tyglu

Wojna w oczach dziecka

Opublikowano: poniedziałek, 02 lipiec 2012 20:05

?Wojna w oczach dziecka? pod takim hasłem odbyło się dzisiaj spotkanie uczniów kl. IVa i kl. VIa z panią Reginą Chlebus, która w momencie wybuchu II wojny światowej była jeszcze dzieckiem.

Spotkanie zostało zorganizowane przez członków Stowarzyszenia "Szkoła pod lasem? w ramach projektu: "Ocalić od zapomnienia, oswoić z nowoczesnością, czyli w pokoleniowym tyglu".

Pani Regina Chlebus w bardzo ujmujący i interesujący sposób podzieliła się z uczniami swoimi osobistymi doświadczeniami dotyczącymi czasu wojny i pierwszych lat po wojnie.

1września 1939r. wybierała się, jak inne polskie dzieci, do szkoły. Niestety, tego dnia tatuś poinformował ją, że nie pójdzie więcej do szkoły, ponieważ Niemcy napadli na nasz kraj. Tak skończył się dla niej beztroski okres dzieciństwa. Okupacja hitlerowska, a następnie obecność wojsk radzieckich w rodzinnej wsi Płociczno niedaleko Suwałk, nakładały nawet na dzieci wielkie ograniczenia. Ze smutkiem wspomina, że nie mogła spotykać się z koleżankami i kolegami, musiała dużo pomagać w domu, zwłaszcza, że w 1941r. straciła mamę. Ze szkolnych pamiątek zachowała klasowe zdjęcie i świadectwo ukończenia II klasy. Z ocen na świadectwie mógłby być dumny każdy uczeń naszej szkoły.

Szósto i czwartoklasiści pytali o stosunek Niemców i Rosjan do Polaków, interesowały ich sprawy dotyczące prześladowań. Nie zabrakło też pytań o wiejskie zabawy, które, jak się okazało, bardzo różniły się od dzisiejszych dyskotek. Pewnym zaskoczeniem dla chłopaków wydał się fakt, iż chłopcy w młodzieńczych latach pani Reginy byli bardzo grzeczni i chętnie słuchali dziewcząt. Pani Regina wyjaśniła też na czym polegała jej ulubiona zabawa "Pierścionek".

Mimo upływu lat pani Regina Chlebus wciąż bardzo emocjonalnie przeżywa tamte chwile. Świadków II wojny światowej ubywa, pamięć słabnie, dlatego tak niezwykle cenne są osobiste doświadczenia tych, którzy ten czas przeżyli. Warto ocalić je od zapomnienia.

Mamy nadzieję, że to spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci. To była niezwykła lekcja historii!
Pani Regino - dziękujemy!