Gołdapski Fundusz Lokalny

Rozwój społeczno-ekonomiczny wsi - szansą i wyzwaniem dla organizacji pozarządowych w Gruzji

Opublikowano: wtorek, 16 czerwiec 2015 17:20

W ramach realizacji projektu "Rozwój społeczno-ekonomiczny wsi - szansą i wyzwaniem dla organizacji pozarządowych w Gruzji", partnerzy - Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny i Stowarzyszenie Satave - zorganizowali w maju w regionie Kachetii (Gruzja), w powiecie Sagaredżo, dwa warsztaty poświęcone narzędziom rozwoju obszarów wiejskich.

Warsztaty przeznaczone było dla dorosłych mieszkańców wsi i miasteczek z powiatu Sagaredżo. Pomieszczenia do przeprowadzenia warsztatów udostępniło centrum Zaangażowania Obywatelskiego w Sagaredżo dofinansowane z programu USAID. Przybyli lokalni samorządowcy, liderzy, rolnicy, pracownicy domów kultury, a także - co szczególnie ucieszyło organizatorów - osoby niezwiązane w żaden sposób zawodowo z tematyką seminarium, ale zainteresowane tematem - łącznie 31 osób. Warsztaty były prowadzone aktywnymi metodami, pozwalały uczestnikom odkrywać na nowo własne zasoby i możliwości oraz wypracować narzędzia rozwoju ich wsi i miejscowości. Wypracowano podczas warsztatów 3 mikro strategie rozwoju społeczno-ekonomicznego wsi oraz 1 strategię wspierania rozwoju turystyki wiejskiej dla regiony Sagaredżo.

Uczestnicy warsztatów po raz pierwszy uczestniczyli w warsztatach prowadzonych metodami aktywnymi. Wypowiedzi uczestników po warsztatach były bardzo budujące dla trenerów, ale też rokujące na dalszy rozwój i wdrożenie wypracowanych założeń. Wśród licznych wypowiedzi możemy zacytować m.in.:
Jedna z uczestniczek: "(?) jestem po raz pierwszy na takich warsztatach. Zawsze jak idę na jakieś szkolenie, bo lubię wiedzieć więcej i dlatego często uczestniczę w różnych seminariach. Ja nigdy nie spotkałam się na szkoleniu/warsztatach, że ktoś nas pyta co my chcemy", co mamy? Ja mam doświadczenie, że przychodzą i mówią macie zrobić tak i tak. Bardzo Wam dziękuje, za to, co mogłam poznać, doświadczyć i dostrzec podczas tych warsztatów (?)?

Sołtys jednej ze wsi: "(?) A ja już po drugim dniu warsztatów dostałem takiej wewnętrznej energii i zrozumiałem, że żeby coś zmieniać i działać na większym terenie, to musze zacząć od siebie i mojego najbliższego otoczenia. Wczoraj, gdy wróciłem po warsztatach zacząłem porządki na podwórku, coś przenosiłem, coś ustawiałem, zbierałem i wyrzucałem. Rodzina zaczęła się dziwić i sąsiedzi, co ja robię. A ja dziś już wiem, ze bez zmiany wokół siebie i dobrego przykładu nic nie zrobię dla naszej wioski z ludźmi, z sąsiadami umówiłem się na "subotnik", będziemy porządkować ulicę przy naszych domach (?)".

Projekt został sfinansowany w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności "Przemiany w Regionie? - RITA, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Zbigniew Mieruński, koordynator projektu