Gołdapski Fundusz Lokalny

Generatory nadziei – z Mazur na Ukrainę

Opublikowano: wtorek, 06 grudzień 2022 17:52

Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny przyłącza się do akcji „Generatory nadziei” zainicjowanej 23 listopada 2022 r. przez Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertę Metsola.

Organizatorzy kampanii wzywają miasta i społeczności lokalne Unii Europejskiej, by przekazywały Ukrainie generatory prądu i transformatory. Pomoże to Ukraińcom przetrwać nadchodzącą, surową zimę. Dzięki generatorom będzie można utrzymać w ruchu najważniejsze obiekty w kraju. Zapewnią one energię szpitalom, szkołom, wodociągom, punktom pomocy i schronom oraz zasilą wodociągi, maszty i inną ważną infrastrukturę. Rosja ciągle atakuje ukraińską krytyczną infrastrukturę cywilną, co narusza prawo międzynarodowe i humanitarne. Ponad połowa sieci elektrycznej Ukrainy została uszkodzona lub zniszczona, a miliony Ukraińców nie mają prądu.

Podczas konferencji prasowej zapowiadającej kampanię „Generatory nadziei” przewodnicząca Parlamentu Roberta Metsola powiedziała:

„Teraz Ukraińcy potrzebują wsparcia praktycznego – muszą przetrwać zimę. Wzywam wszystkie miasta, miasteczka i regiony w całej Europie, by przyłączyły się do kampanii „Generatory nadziei”. Razem możemy naprawdę wiele zdziałać”.

Uważamy, że i my możemy pomóc mieszkańcom Ukrainy w tym najtrudniejszym do przetrwania okresie. Chłód, głód, wilgoć i ciemność szybciej odbiera siły do walki z wrogiem również poza linią frontu. Pomóżmy Ukrainie ogrzać i rozświetlić ich wsie i miasta.

Zbieramy środki finansowe, mile są też widziane generatory. Może ktoś z Państwa ma taką możliwość żeby zakupić generator i nam go przekazać. Za zebrane pieniądze w ramach akcji „Generatory nadziei” zakupimy generatory i przekażemy na Ukrainę. Zakładamy zakup kilku mobilnych generatorów prądu, które zostaną przekazane do jednej z gmin znajdujących się na wschodzie Ukrainy, około 150 km od wojennego frontu. Generatory posłużą do zasilania obiektów infrastruktury samorządowej (ośrodki zdrowia, szkoły, świetlice), która w tej chwili, na okres zimy, stanowi schronienie dla uchodźców wewnętrznych. Gmina znajduje się na trasie uchodźców wewnętrznych ze wschodu Ukrainy i jest ważnym miejscem udzielania pomocy życiowej na bezpośrednim zapleczu frontu na wschodzie. Do miejscowości docierają głównie dzieci i kobiety oraz osoby starsze z różnymi dolegliwościami. Mieszkańcy gminy sami mobilizują się i starają się nieść pomoc, jednak jest to bardzo trudne w tych warunkach.

Chętnych do przekazania pomocy finansowej lub rzeczowej prosimy o kontakt: 508 118 968, 511 128 606, 731 743 657, lub mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub wpłatę bezpośrednio na konto naszej organizacji: 51 2030 0045 1110 0000 0232 7090 z dopiskiem „generatory”.

Zbiórkę prowadzimy do 31 stycznia 2023 r.

Każda pomoc się liczy!

Z góry dziękujemy.

Wierzymy, że razem ogrzejemy i rozświetlimy Ukraińskie wsie i miasta.