Gołdapski Fundusz Lokalny

„…spójrz jak to miejsce wyglądało około 100 lat temu…”

Opublikowano: środa, 22 wrzesień 2021 18:58

W pochmurne, niedzielne popołudnie, 29 sierpnia 2021 r. miało miejsce otwarcie wystawy „Gołdap – ludzie i miejsca” oraz odsłonięcie 4 tablic przedstawiających fotografie przedwojennej Gołdapi. Wystawa „Gołdap – ludzie i miejsca” przedstawia zmiany, które w naszym mieście następowały po 1945 roku.

 

Poprzez dobór fotografii, ułożonych chronologicznie i posiadających szersze opisy, staraliśmy się oddać klimat, który towarzyszył zmianom i odbudowie, a właściwie powstawaniu nowego miasta na ruinach przedwojennego. Podczas wczorajszego spotkania twórca wystawy, dr Mirosław Słapik, oprowadził i opowiedział zgromadzonym gościom o historii miasta, o ludziach i miejscach ważnych dla mieszkańców Gołdapi. Opowiadania autora były uzupełniane wspomnieniami publiczności, która licznie przybyła na wydarzenie. Wystawa jest czasowa i można ją oglądać w parku koło fontanny codziennie przez miesiąc. 

Kolejnym etapem spotkania, które prowadził Zbigniew Mieruński, było odsłonięcie przez Jarosława Walca czterech tablic zawierających wielkoformatowe fotografie przedwojennej zabudowy wydrukowane na pleksi i zamontowane na stylizowanych konstrukcjach. Tablice zadrukowane zostały od dołu do połowy, górna ich część jest przeźroczysta, co pozwala na wzrokowe porównanie historii z teraźniejszością. Tablice są elementem stałym śródmiejskiego pejzażu.

 

Wydarzenie odbyło się w miłej, nostalgicznej, a zarazem bardzo radosnej atmosferze. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników w różnym wieku, a odsłonięte wielkoformatowe fotografie przedwojennej zabudowy pobudzały wyobraźnie  oraz wspomnienia uczestników. 

 

W ciągu dwóch tygodni w centrum miasta zostaną usytuowane dwa granitowe cokoły z mosiężnymi tablicami. Pierwsza w miejscu w który w latach 1856-1956 stał kościół ewangelicko –augsburski zwany „nowym kościołem” i druga przedstawiająca dawny ratusz miejski stojący w centrum do 1944 roku.
Wystawa, tablice z fotografiami oraz cokoły z mosiężnymi tablicami umożliwiają poznawanie i przypominanie bliskiej i dalekiej historii Gołdapi. 

fotografie: Wioletta Anuszkiewicz, Tomasz Witkowski.
Pomoc w ustawieniu tablic i wystawy: Zbigniew Makarewicz i Janusz Janowski.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w tym przedsięwzięciu. Podziękowania za współpracę w wyborze miejsc pod poszczególne elementy kierujemy do  Urzędu Miejskiego w Gołdapi. 

Członkowie partnerstwa:

 

- Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny,
- Biblioteka Publiczna w Gołdapi,
- Dom Kultury w Gołdapi,
- Grupa obywatelska Gołdap – dobro wspólne,
- 15. Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy,
- goldap.org.pl,
- Wioletta Anuszkiewicz,
- Agnieszka Dziobkowska,
- Janusz Janowski,
- Zbigniew Makarewicz,
- Zbigniew Mieruński,
- Mirosław Słapik,
- Agnieszka Stańczak,
- Wioletta Tomaszewska-Walc,
- Jarosław Walc,
- Halina Wojtanis.

 

Działanie partnerstwa „Kultura dla przestrzeni”  dofinansowano ze środków Programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.