Gołdapski Fundusz Lokalny

Powstają nowe "Mazurskie okna pamięci”

Opublikowano: wtorek, 21 wrzesień 2021 21:11

Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny realizuje projekt „Mazurskie okno pamięci” w ramach którego w Gołdapi, Kowalach Oleckich, Pozezdrzu i Żytkiejmach powstają instalacje w kształcie okien, wypełnione wspomnieniami zatrzymanymi w fotografiach.  

Ideą projektu jest  pielęgnowanie pamięci mieszkańców Mazur, jako ważnego elementu kształtującego tożsamość kulturową i postawy tolerancji dla wielokulturowości, a także podejmowanie działań na rzecz wspólnot lokalnych. Losy dziadków i rodziców współczesnych mieszkańców Mazur są szczególnie skomplikowane, w większości jesteśmy mieszkańcami napływowymi z różnych zakątków świata, mamy różne korzenie. W ramach projektu, poprzez wspomnienia, zdjęcia, nagrane opowieści uczestników oraz album, który powstanie, chcemy zachować historię Mazur dla przyszłych pokoleń.

Zbigniew Mieruński prezes Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny podkreśla, iż „trzeba mieć odwagę, żeby udostępnić w miejscu publicznym zdjęcia swoje i swoich bliskich, które pokazują ich życie, wspólnie przeżywane uroczystości czy wydarzenia ważne dla całej społeczności”. Prezes podkreśla również jak ważna jest pamięć w lokalnych społecznościach, to pamięć kształtuje nas i przyszłe pokolenia, a także relacje międzyludzkie.

- Dzięki realizacji projektu odkrywamy wspomnienia mieszkańców, poznajemy ich życie i życie całej społeczności, ich sąsiadów- mówi Wioletta Anuszkiewicz animatorka projektu – Zdjęcia pokazują jak ludzie się kiedyś ubierali, bawili, co było dla nich ważne oraz jak wyglądały wsie. Fotografie pomagają zachować wspomnienia bardzo różnych chwil, tych co przynoszą radość i dumę ale też często smutek i tęsknotę. Mieszkańcy w ramach spotkań, warsztatów przygotowali kompozycje złożone z ich zdjęć, które wypełniają „mazurskie okna pamięci”. Spotkania są doskonałym pretekstem dla wspomnień i opowieści, a także dzielenia się nimi z młodzieżą i dziećmi. Odsłoniliśmy w Żytkiejmach pierwsze w tym roku okno.  Kompozycja stworzona przez mieszkańców spotkała się z dużym zainteresowaniem ich sąsiadów i gości.

Projekt „Mazurskie okna pamięci” realizowany przez Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny we współpracy z lokalnymi partnerami. Zadanie publiczne finansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021 – 2030 NOWE FIO.