Gołdapski Fundusz Lokalny

Zażynki w Lisach - przybliżyły stare zwyczaje

Opublikowano: środa, 13 sierpień 2014 14:48

Zażynki to rozpoczęcie żniw - wiązało się z tym wydarzeniem wiele tradycji, obyczajów i zabaw.

10 sierpnia br. Gołdapski Fundusz Lokalny, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych "Nadzieja? w Lisach, mieszkańcy wsi Lisy oraz zespoły Zorepad z bań Mazurskich i Rominczanie z Dubeninek przygotowali inscenizację żniwną oraz inne atrakcje. Głównymi aktorami inscenizacji byli mieszkańcy wsi Lisy. Podczas Zażynek w Lisach można było popróbować dawnych prac polowych, jedzenia regionalnego, rzemiosła, dawnych zabaw dla dzieci i dorosłych.

Przybyłych na inscenizację żniwną witały drabiniaste, konne wozy, rolnicy w białych strojach, ludowe przyśpiewki, dawne maszyny i narzędzia do pracy w polu oraz modlitwa na rozpoczęcie prac po polsku i po ukraińsku.

Pieśń towarzyszące przy pracy w polu po polsku śpiewali Rominczanie, a po ukraińsku Zorepad.
Po ciężkiej pracy w polu gdy słońce stawało w zenicie, żeńcy przerywali pracę, aby się posilić i odpocząć. I tak też było w inscenizacji żniwnej: po ciężkiej pracy w polu nadszedł czas na odpoczynek, biesiadę przy ognisku i smakowanie lokalnych smakołyków.

Program inscenizacji wzbogacił konkurs kulinarny na "Zażynkowy specjał? - o wyjątkowym, tradycyjnym smaku z przed lat. Konkurs wygrały "Kukiełki ziamniaczane? przygotowane przez Stowarzyszenie Głos Puszczy Rominckiej z Dubeninek. W trakcie biesiady przy ognisku grała Kapela Fest z Jeleniewa, Norbert Dawidowski i zespół Raczkowiacy z Raczek. Biesiada z tańcami i wiejskim jedzeniem trwała do północy.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny i Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych "Nadzieja? w Lisach.

Wspierali nas: Zespól Zorepad, Zespół Rominczanie, Ochotnicza Straż Pożarna w Lisach, Gminne Centrum Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich oraz mieszkańcy wsi Lisy.

Dofinansowano przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Powiat Gołdapski.

 

-WZ-